Úvod do geodézie

GALILEO

GALILEO logoNavigační systém Galileo je plánovaný európsky autonómni globálni družicový polohový systém (GNSS), ktorý by mal byť nezávislou obdobou amerického systému Navstar GPS a ruského systému GLONASS. Jeho výstavbu zaisťujú štáty Európske únie prostredníctvom Európskej kozmické agentúry (ESA) a ďalších inštitúcii.

Projekt je pomenovaný podľa toskánského vedca Galilea Galileiho, ktorý sa mimo iné zaujímal o problémy námornej navigácie.

História

Pôvodné plány na GNSS Galileo sa realizujú do roku 1999, keď bol plánovaný ako verejný projekt financovaný súkromnými investormi PPP s odhadovaným rozpočtom 1,8 miliardy EUR a spustením v roku 2008. Od tohto finančného modelu však investori pre príliš veľké riziko odstúpili. Preto Európska komisie prišla s plánom, hradiť projekt z rozpočtu EU v odhadovanej výške 3,4 miliardy EUR a posunula spustenie na rok 2012.

Sídlo

GALILEO remote sitesV roku 2004 bola založené administratívne centrum Galileo Supervising Authority (GSA) v Bruseli, technologické centrum Galileo Control Centre (GCC) v Oberpfaffenhofenu u nemeckého Mníchova. Pre vývoj technológií bolo využite centra European Space Research and Technology Centre (ESTEC) ESA v holandskom Noordwijk.

Bolo rozhodnuté, že administratívne sídlo GSA bude presunuté z Bruselu do Prahy. V roku 2012 bolo nové sídlo v Prahe uvedené do prevádzky.

Vypustenie družíc

  • GALILEO satelit giove-aDňa 28. decembra 2005 bola do vesmíru vyslaná prvá technologická navigačná družica pre testovanie komponentov tohto systému, pomenovaná Giove-A. Vyniesla ju z kazašského kozmodrómu Bajkonur ruská raketa Sojuz-FG/Fregat.
  • GALILEO satelit giove-bDruhá družica, pomenovaná Giove-B, bola z Bajkonuru vynesená na obežnú dráhu raketou Soyuz/Fregat 27. apríla 2008.
  • Nosná raketa Sojuz ST-B Fregat-MTDňa 21. októbra 2011 vyniesla raketa Sojuz ST-B z Guyanského kozmického centra na obežnou dráhu dva satelity systému Galileo.
  • Dňa 12. októbra 2012 boli vypustené ďalšie dve družice, jedna z nich sa volá David podľa českého chlapca, víťaz výtvarnej súťaže.

Štruktúra systém

Kozmický segment animáciaKozmický segment – Systém má byť tvorení 30 operačnými družicami (27+3), obiehajúce vo výške približné 23 222 km nad povrchom Zeme po dráhach so sklonom 56° k zemskému rovníku v troch rovinách, vzájomne voči sebe posunutých o 120°. Každá dráha bude mať 9 pozíc pre družice a 1 pozícia ako záloha, aby systém mohol byť pri poruche družice rýchlo doplnení na plný počet.

BlokObdobieVypustenéAktívne
EGNOS1996 - 200143
GIOVE2003 - 20052-
IOV2011 - 201240
IOC2014 - 2015140
FOC2016 - 2017120

Služby

Galileo má realizovať časové a polohové služby:

  • Open Service (OS) bude voľne dostupná. Jeho signály budú využívať 2 pásma: 1164–1214 MHz a 1563–1591 MHz. Prijímače budú mať horizontálnu presnosť lepšiu než 4 m a vertikálnu lepšiu než 8 m (alebo horizontálne pod 15 m a vertikálne pod 35 m pri použití jedného pásma). Pretože boli dosiahnuté dohody o kompatibilite s americkým systémom, budúce prijímače navyše budú zároveň využívať aj GPS.
  • Commercial Service (CS), ktorá bude šifrovaná, spoplatnená a má poskytnúť presnosť lepšiu než OS.
  • Safety of Life Service (SOL), ktorá bude šifrovaná s dôrazom na integritu a bezpečnosť, pre nasadenie napr. v riadení letovej prevádzky.
  • Search and Rescue (SAR), služba núdzovej lokalizácie v rámci celosvetovej družicovej záchrannej služby COSPAS/SARSAT s možnosťou obojstranné komunikácie.
  • Public Regulated Service (PRS), ktorá bude šifrovaná, s kontrolovaným prístupom a dlhodobou podporou, určená pre armády a bezpečnostné zložky štátov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


9 − = šesť

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>