Úvod do geodézie

Polárna metóda

Polárna metóda je základnou metódou na podrobné polohopisné meranie. Podrobné body určujeme pomocou polárnych prvkov – vodorovným uhlom a vodorovnou dĺžkou.

Čím sa meria polárna metóda?

V dnešnej dobe sa meria polárna metóda elektronickými teodolitmi lebo elektronické teodolity dokážu merať vzdialenosť na veľkú presnosť a tak isto aj uhly .

Dávnejšie sa meralo optickými prístrojmi BRT ktoré pomocou výtyčky dokázali odmerať aj vzdialenosť. Vzdialenosť meraná BRT bola nie veľmi presná. Optické teodolity sa pri tejto metóde nepoužívajú z dôvodu lebo nedokážu merať vzdialenosť. Táto vzdialenosť by sa dala odmerať aj pásmom ale bolo by to veľmi zdĺhavé. Výber prístroja a pomôcok robíme z ohľadom na požadovanú presnosť merania a mierku mapy.

Ako sa meria polárna metóda?

Polárna metódaPolárna metóda ako bolo spomenuté sa meria pomocou vodorovných uhlov a dĺžok. Postavíme sa prístrojom na bod a pripravíme ho na meranie (centrácia a horizontácia). Na ďalší bod nastavíme orientáciu (nulové čítanie) a odmeriame vzdialenosť. Následne môžeme merať body polohopisu. Zacielime na zrkadielko odčítame vzdialenosť a uhol.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


3 + = dvanásť

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>