Úvod do geodézie

Plošná nivelácia

Plošná nivelácia sa používa na určenie výšok bodov na území, rovinatom alebo mierne sklonenom. Plošná nivelácia sa delí podľa toho aké máme Štvorcová sieťk dispozícií podklady.

  • Ak máme mapový podklad, tak ide o plošnú niveláciu pomocou mapového podkladu.
  • Plošná nivelácia pomocou štvorcovej siete.
  • Plošná nivelácia pomocou profilov.

Plošná nivelácia pomocou profilovAk máme vhodný mapový podklad územia na základe tohto podkladu si vyhotovujeme náčrt a do toho náčrtu vyznačíme všetky podrobné body ktorých nadmorskú výšku chceme určiť (lomové body, rohy budov, šachty). Meranie vykonávame nivelačným ťahom medzi bodmi TN a všetky podrobné body náčrtu zameriavame ako body stranou.

 

Plošná nivelácia v štvorcovej sietiAk nemáme vhodný mapový podklad musíme najskôr vytýčiť štvorcovú sieť so stranami 5m Až 50m podľa účelu. Vytýčenie štvorcovej siete vykonávame hranolčekom alebo pentagonom (malá sieť) alebo teodolitom a dĺžkomerom. Zásada pri vytýčení siete z veľkého do malého, najprv vytýčime rohy siete a potom postupne zahusťujeme sieť smerom dovnútra minimálne jednu stranu treba pripojiť aj polohovo na existujúcu situáciu. Výškové meranie TN s uzavretým ťahom a všetky body siete meriame ako zámery stranou. Metóda dáva veľmi presné hodnoty a používa sa na výmeru veľkých plôch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


− 1 = štyri

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>